Przejdź do treściPrzejdź do treści
Wróć do bloga
7 min czytaniaPaweł Mamcarz

Ile kosztuje utrzymanie VW ID.4 w 2026? Kalkulator TCO

```html

Ile kosztuje utrzymanie VW ID.4 w 2026? Kalkulator TCO

Volkswagen ID.4 to popularne elektryczne SUV kompaktowe, które przyciąga polskich kierowców obietnicą niskich kosztów eksploatacji. Jednak rzeczywiste koszty całkowitego użytkowania - to nie tylko cena pojazdu. W tym artykule przeanalizujemy pełny obraz TCO (Total Cost of Ownership) dla ID.4 na okres 5 lat w warunkach 2026 roku, z uwzględnieniem polskich cen energii i ubezpieczeń.

Podsumowanie kosztów TCO - VW ID.4 na 5 lat

Kategoria kosztu Kwota (5 lat) Średnio na rok
Zakup pojazdu 46 200 zł 9 240 zł
Energia (elektryk) 8 750 zł 1 750 zł
Serwis i konserwacja 3 200 zł 640 zł
Ubezpieczenie 7 500 zł 1 500 zł
Amortyzacja (spadek wartości) 11 550 zł 2 310 zł
Podatki i opłaty 0 zł 0 zł
Razem TCO 77 200 zł 15 440 zł

Koszt per kilometr: 1,03 zł (przy założeniu 75 000 km w ciągu 5 lat)

1. Energia elektryczna - najniższy koszt paliwa

Elektryczne napędy to główna zaleta ID.4. W 2026 roku, przy średniej cenie prądu na poziomie 0,70 zł/kWh (ładowanie w domu), pojazd zużywa około 18 kWh na 100 km w normalnych warunkach. W pięcioletnim cyklu użytkowania (75 000 km) koszt energii wynosi 8 750 zł.

Porównanie kosztów energii - 75 000 km

Pojazd / rodzaj napędu Koszt energii
VW ID.4 (elektryk, dom) 8 750 zł
Skoda Enyaq (elektryk) 8 925 zł
Toyota RAV4 2.0 Hybrid 16 500 zł
Volkswagen Tiguan 2.0 TSI benzyna 19 200 zł

Jeśli posiadasz dostęp do stacji szybkich ładowarek (1,50 zł/kWh), koszt wzrasta do około 11 500 zł za 5 lat. Ładowanie wyłącznie w sieci publicznej znacznie podważa opłacalność ekonomiczną.

2. Serwis i konserwacja - niższe koszty niż spalinowe

Brak wymiany olejów, świec zapłonowych i wielu tradycyjnych elementów to ogromna oszczędność. Plan konserwacji VW ID.4 obejmuje przede wszystkim przeglądy techniczne, diagnozę baterii oraz wymianę płynu hamulcowego co 2 lata. Szacunkowy koszt serwisu w ciągu 5 lat to 3 200 zł.

Harmonogram serwisu ID.4 (5 lat)

  • • Przegląd 15 000 km (bezpłatny gwarancyjnie): 0 zł
  • • Przegląd 30 000 km: 450 zł
  • • Wymiana filtra powietrza (30 000 km): 180 zł
  • • Przegląd 45 000 km: 450 zł
  • • Wymiana płynu hamulcowego (60 000 km): 280 zł
  • • Przeglądy pośrednie i diagnostyka: 840 zł
  • • Wymiana pasków wycieraczek i drobne naprawy: 500 zł

Dla porównania, spalinowy Tiguan wymagałby olejów (5 wymian po 150 zł), filtrów (1 500 zł), świec (800 zł) - łącznie około 5 200 zł. Elektryczny ID.4 oszczędza tutaj aż 2 000 zł w 5 latach.

3. Ubezpieczenie - wyższe niż przeciętne SUV

Ubezpieczenia pojazdów elektrycznych w Polsce wciąż pozostają droższe niż dla aut spalinowych. Wynika to z wyższych kosztów napraw, trudności w ocenie stanu baterii i ogólnie mniejszej historii ryzyka w branży ubezpieczeniowej. Dla 30-letniego kierowcy z dobrym wynikiem ID.4 kosztuje 1 500 zł rocznie, czyli 7 500 zł na 5 lat.

Roczne koszty ubezpieczenia - wyceny 2026

Pojazd / napęd OC + AC / rok
VW ID.4 40 kWh (elektryk) 1 500 zł
Tiguan 2.0 TSI benzyna 1 200 zł
RAV4 2.5 Hybrid 1 280 zł
Enyaq 60 (elektryk) 1 550 zł

Warto zwrócić uwagę na promocje oferowane przez ubezpieczycieli dla pojazdów elektrycznych (np. PKO OC/AC czy Generali). Prawidłowy wybór pakietu może zaoszczędzić 200 - 400 zł rocznie.

4. Amortyzacja - stopniowy spadek wartości

Pojazdy elektryczne tracą na wartości szybciej niż spalinowe - przede wszystkim ze względu na obawy dotyczące degradacji baterii i niepewną technologię. Volkswagen ID.4 zakupiony za 46 200 zł ma szacunkową wartość rynkową po 5 latach (75 000 km) na poziomie około 34 650 zł. Całkowita amortyzacja wynosi 11 550 zł, czyli 2 310 zł rocznie.

Zakładamy, że bateria (gwarantowana na 8 lat/160 000 km) zachowa 90 proc. zdolności, co jest standardem dla modelu ID.4. Prognoza może się zmienić w zależności od technologicznych przełomów w sektorze EV.

Szacunkowa wartość residualna - ID.4 vs konkurencja

Model Cena początkowa Wartość po 5l % amortyzacji
VW ID.4 46 200 zł 34 650 zł 25%
Tiguan TSI 48 900 zł 37 800 zł 23%
Enyaq 60 45 600 zł 33 500 zł 27%
RAV4 2.5 Hybrid 49 500 zł 39 600 zł 20%

5. Podatki i opłaty - ulga ekologiczna

Pojazdy elektryczne w Polsce korzystają ze zwolnienia z podatku akcyzowego przy zakupie (do momentu jego ewentualnej zmiany) i zerowego podatku drogowego. Oznacza to oszczędność około 4 600 zł w porównaniu ze spalinowym Tigu anem (który podlega opłacie drogowej ok. 920 zł rocznie). Dla uproszczenia TCO ID.4, przyjmujemy koszty podatków na 0 zł w ciągu 5 lat.

Możliwość parkowania za darmo w strefach płatnych (w wybranych miastach) i brak wjazdu do Strefy Czystego Transportu dodają kolejne oszczędności niematerialne.

6. Finansowanie - różne opcje dostępne

Większość nabywców ID.4 korzysta z finansowania przez kredyt samochodowy lub leasing operacyjny. W wariantach 2026:

PM
Paweł Mamcarz
Twórca CzymPojade.pl, ekonomista TCO, kierowca BEV od 2022 r.

Liczby w artykule pochodzą z silnika TCO v4.0 opartego na danych TÜV/ADAC/URE, weryfikowanego na 412 testach i 644 modelach pojazdów. Masz uwagi merytoryczne?Napisz: kontakt@czympojade.pl

Źródła

czympojade.pl RealTCO v4.0 - kalkulacja dla VW ID.4, 15 000 km/rok, 5 latIBRM Samar - dane rejestracji Polska 2026PSE RDN SPOT + e-petrol.pl - ceny paliwa/prądu 2026cenniki importerow PL 2026

Oblicz swoje konkretne koszty

Użyj naszego kalkulatora TCO - 400+ modeli, dane TUV/ADAC/URE.

Policz TCO dla Twojego use case

Komentarze (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Ladowanie komentarzy...