Przejdź do treściPrzejdź do treści
Wróć do bloga
8 min czytaniaPaweł Mamcarz

Deprecjacja samochódów 2026 - ile traci Twoje auto? ICE vs hybryda vs elektryk

Amortyzacja to 25–35% całkowitego kosztu posiadania samochodu - więcej niż paliwo. A ile traci Twoje auto? Porównujemy krzywe deprecjacji dla 14 modeli: spalinowych, hybrydowych i elektrycznych, w trzech segmentach cenowych. Dane z Otomoto, Carvago i Autovista, kalibrowane na marzec 2026.

Ile traci nowe auto po roku, 3 i 5 latach?

Średnie krzywe deprecjacji w Polsce (nowe auto, 15 tys. km/rok):

Napęd Po 1 roku Po 3 latach Po 5 latach Strata 5 lat (200k zł auto)
Hybryda (HEV) 80% 58% 43% 114 000 zł
Spalinowy (ICE) 78% 55% 40% 120 000 zł
Elektryczny (BEV) 72% 40% 27% 146 000 zł

BEV traci 73% wartości w 5 lat vs 60% dla ICE i 57% dla hybrydy. Na aucie za 200 tys. zł to różnica 32 000 zł na niekorzyść elektryka.

Retencja wartości po 5 latach (% ceny zakupu)

HEV
43%
ICE
40%
BEV
27%

Segment B - małe auta (65–95 tys. zł)

Model Cena Po 1 roku Po 3 latach Po 5 latach Strata 5 lat
Toyota Yaris 1.5 Hybrid 95 000 85 100 61 700 45 800 49 200
Dacia Sandero 1.0 TCe 68 000 54 100 38 100 27 700 40 300
Dacia Spring Electric 80 000 58 800 32 600 22 000 58 000

Toyota Yaris Hybrid wygrywa - po 5 latach warta 45 800 zł (48% retencji). Dacia Spring traci 58 000 zł (72%) - prawie tyle co cena nowego Sandero. Paradoks: tańsze auto (Sandero 68k) traci mniej w złotówkach (40k) niż droższy elektryk (80k → strata 58k).

Segment C - kompakty (130–155 tys. zł)

Model Cena Po 1 roku Po 3 latach Po 5 latach Strata 5 lat
Toyota Corolla 1.8 Hybrid 135 000 121 000 87 700 65 000 70 000
VW Golf 2.0 TDI 145 000 113 100 79 800 58 000 87 000
VW ID.3 155 000 111 600 62 000 41 900 113 100
MG4 Electric 130 000 74 900 41 600 28 100 101 900

MG4 traci 78% wartości w 5 lat - z 130 tys. zostaje 28 tys. zł. Brak ugruntowanej marki w Polsce + brak sieci serwisowej = katastrofalna deprecjacja. Toyota Corolla Hybrid z retencją 48% to najlepsze „przechowanie" pieniędzy w tym segmencie.

Segment D - średnie (175–230 tys. zł)

Model Cena Po 1 roku Po 3 latach Po 5 latach Strata 5 lat
Toyota Camry 2.5 Hybrid 175 000 156 800 113 700 84 300 90 700
BMW 320d 230 000 188 400 132 800 96 600 133 400
Volvo EX40 210 000 160 300 89 000 60 100 149 900
Tesla Model 3 200 000 136 800 76 000 51 300 148 700

Tesla Model 3 traci 148 700 zł w 5 lat - prawie 75% ceny. To efekt agresywnych obniżek cen nowych Tesli, które niszczą wartość rynku wtórnego. BMW 320d z retencją 42% traci „tylko" 133 400 zł - ale startuje z wyższej ceny. Toyota Camry Hybrid znowu najlepsza procentowo (48%).

Segment E - wyższy (225–320 tys. zł)

Model Cena Po 3 latach Po 5 latach Strata 5 lat
Mercedes E 220d 320 000 190 100 138 200 181 800
BMW iX3 280 000 117 600 79 400 200 600
Kia EV6 225 000 87 300 58 900 166 100

W segmencie premium różnica jest dramatyczna. BMW iX3 traci 200 600 zł w 5 lat - więcej niż cena nowej Toyoty Corolla Hybrid. Mercedes E 220d z retencją 43% to najlepszy „przechowywacz wartości" w tym segmencie dzięki silnej marce.

Dlaczego BEV tracą więcej? 5 czynników strukturalnych

  1. Zmiany generacyjne co 2–3 lata - nowe BEV z większym zasięgiem i szybszym ładowaniem dezaktualizują starsze modele szybciej niż w ICE, gdzie zmiany generacyjne trwają 5–7 lat.
  2. Agresywne obniżki cen nowych - Tesla, MG, BYD regularnie obniżają cenniki o 10–20%, co natychmiast niszczy wartość używek. Mercedes czy BMW prawie nigdy nie obniżają cen katalogowych.
  3. Import z elektro-krajów - Norwegia (90% nowych aut to BEV), Holandia, Niemcy eksportują 2–3 letnie używane BEV do Polski, zwiększając podaż i obniżając ceny.
  4. Nieufność kupujących - mity o baterii, zasięgu zimowym i kosztach napraw zniechęcają kupujących na rynku wtórnym. Rynek BEV w Polsce to wciąż <2% transakcji.
  5. Brak standaryzacji - różne wtyczki, prędkości ładowania i ekosystemy (Tesla vs reszta) utrudniają porównanie i podwyższają ryzyko kupna.

Dlaczego hybrydy trzymają wartość najlepiej?

  • Niskie ryzyko - hybryda działa jak zwykłe auto (tankujesz benzynę), ale pali mniej. Żadnej „range anxiety".
  • Toyota dominuje - reputacja niezawodności (TÜV Report: Toyota najrzadziej na warsztacie) podnosi cenę na rynku wtórnym.
  • Brak deprecjacji technologicznej - hybryda Toyoty z 2020 robi to samo co z 2026. Nie ma „nowej generacji baterii" która zmienia reguły gry.
  • Uniwersalność - wjeżdża do SCT, nie wymaga ładowarki, niskie zużycie → popyt na rynku wtórnym jest stabilny.

Co wpływa na deprecjację konkretnego auta?

Czynnik Wpływ na retencję Przykład
Marka Toyota, Mercedes - wyraźna premii Silna marka = stabilny popyt na używki
Przebieg wyraźny spadek przy 30k+ km/rok Auto taksówkarskie (70k km/rok) traci wartość szybciej niż prywatne
Typ napędu BEV −13pp vs ICE po 3 lat BEV: 40% vs ICE: 55% vs HEV: 58%
Obniżki cen nowych natychmiastowy spadek RV Tesla -15% ceny nowej = -15% wartości używki
Gwarancja baterii klif w roku 8 BEV: retencja 18%→13% po wygaśnięciu gwarancji 8-letniej

Ale… TCO to nie tylko amortyzacja

BEV traci więcej na wartości, ale oszczędza na paliwie, serwisie i podatkach. Całkowity koszt posiadania (TCO) uwzględnia wszystko: amortyzację, paliwo/energię, serwis, ubezpieczenie, podatki.

Składnik (5 lat, 15k km/rok) Toyota Corolla HEV Tesla Model 3 VW Golf TDI
Amortyzacja 70 000 148 700 87 000
Paliwo / energia 24 000 7 000 38 000
Serwis + naprawy 12 000 4 000 22 000
Ubezpieczenie 18 000 25 000 20 000
TCO netto (5 lat) ~124 000 ~185 000 ~167 000
Miesięcznie ~2 070 zł ~3 080 zł ~2 780 zł

Toyota Corolla Hybrid wygrywa TCO mimo wyższego zużycia paliwa niż Tesla - bo amortyzacja jest o 78 700 zł niższa. Tesla oszczędza 17 000 zł na paliwie i 18 000 zł na serwisie, ale traci to na deprecjacji. Golf TDI przegrywa na paliwie (diesel 8,47 zł/l) i drogim serwisie (DPF, EGR, rozrząd).

Podsumowanie

  • Hybrydy Toyoty - najlepsza retencja wartości we wszystkich segmentach (48% po 5 lat)
  • Premium ICE (Mercedes, BMW) - 42–43% retencji, silna marka chroni wartość
  • BEV mainstreamowe (VW ID.3, Volvo EX40) - 27–28% retencji po 5 lat
  • BEV chińskie (MG4, BYD) - 21% retencji, brak marki w Polsce = katastrofa
  • Tesla - specyficzny przypadek: 25% retencji, agresywne obniżki niszczą RV, ale niski serwis częściowo kompensuje
  • Przebieg ma znaczenie - każde 10k km powyżej normy obniża wartość o ~3%
  • Amortyzacja to nie wszystko - niższe koszty eksploatacji BEV częściowo kompensują wyższą deprecjację, ale nie w pełni

Źródła: Otomoto - transakcje 2024–2026 (ceny wywoławcze i transakcyjne używek); Carvago DE - 2022–2025 (europejski rynek używek); Autovista Group - wartości rezydualne EU 2025; Info-Ekspert PL - prognozy RV dla rynku polskiego 2025. Wartości w tabelach to szacunki modelu czympojade.pl TCO v4.0 skalibrowane na 15 tys. km/rok, na podstawie powyższych danych rynkowych. Indywidualne wartości rezydualne zależą od stanu auta, wyposażenia i regionalnego popytu. Kalkulator pełny: CzymPojade.pl/calculator

Oblicz deprecjację swojego auta w kalkulatorze TCO.

PM
Paweł Mamcarz
Twórca CzymPojade.pl, ekonomista TCO, kierowca BEV od 2022 r.

Liczby w artykule pochodzą z silnika TCO v4.0 opartego na danych TÜV/ADAC/URE, weryfikowanego na 412 testach i 644 modelach pojazdów. Masz uwagi merytoryczne?Napisz: kontakt@czympojade.pl

Źródła

CarvagoDAT/SchwackeOtomoto

Oblicz swoje konkretne koszty

Użyj naszego kalkulatora TCO - 400+ modeli, dane TUV/ADAC/URE.

Oblicz deprecjację swojego auta

Komentarze (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Ladowanie komentarzy...