Przejdź do treściPrzejdź do treści
Wróć do bloga
8 min czytaniaPaweł Mamcarz

Tesla Model 3 vs Skoda Enyaq - kto wygrywa w TCO? Porownanie 2026

Tesla Model 3 i Skoda Enyaq to dwa najczesciej porownywane elektryki w Polsce. Obydwa kosztuja ok. 200-210 tys. zl, obydwa maja ponad 500 km zasiegu WLTP. Ale kto wygrywa w realnym TCO po 5 latach? Sprawdzamy dane z silnika RealTCO v4.0 kalkulatora CzymPojade.

Dane wejsciowe porownania

Parametr Tesla Model 3 LR AWD Skoda Enyaq 85x
Cena katalogowa (PLN) 209 900 199 900
Zasieg WLTP 629 km 580 km
Zuzycie (WLTP) 14,9 kWh/100km 17,0 kWh/100km
Gwarancja baterii 8 lat / 192 000 km 8 lat / 160 000 km
Wartosc rezydualna po 5 latach 93 135 zl 88 698 zl

Scenariusz bazowy: 15 000 km/rok, 5 lat, garaz z wallboxem (taryfa G12 nocna 0,80 zl/kWh), finansowanie gotowka, ubezpieczenie OC+AC dla Warszawy. Dane z silnika RealTCO v4.0 kalkulatora CzymPojade.

TCO po 5 latach - wynik

TCO calkowite 5 lat (gotowka, 15 000 km/rok, garaz+wallbox G12) Tesla Model 3 LR AWD 182 100 zl Skoda Enyaq 85x 176 400 zl Enyaq WYGRYWA o 5 700 zl przez 5 lat (95 zl/mies) Glowna przyczyna: nizsza cena zakupu (o 10 000 zl) + nizsze ubezpieczenie (-22 zl/mies) Tesla ma nizsza energie ale wyzsze ubezpieczenie AC ze wzgledu na koszty napraw

Breakdown kosztow miesięcznych

Skladnik TCO Tesla Model 3 Enyaq 85x Roznica
Amortyzacja 1 946 zl 1 853 zl -93 zl (Enyaq)
Energia (prad G12 + pub) 211 zl 231 zl +20 zl (Tesla)
Serwis i opony 255 zl 255 zl remis
Ubezpieczenie OC+AC 511 zl 489 zl -22 zl (Enyaq)
Podatki i oplaty 112 zl 112 zl -
Razem/mies 3 035 zl 2 940 zl 95 zl (Enyaq)

Dlaczego Enyaq wygrywa, skoro Tesla jest bardziej efektywna?

Enyaq jest tanszy w zakupie o 10 000 zl - to bezposrednio przekłada sie na nizsza amortyzacje (93 zl/mies roznica). Tesla ma wprawdzie nizsza energochłonnosc (14,9 vs 17,0 kWh/100km), co daje 20 zl/mies oszczędnosci na prachie, ale nie rekompensuje to wyzszej ceny wejsciowej i wyzszego ubezpieczenia AC.

Tesla ma wyzsze ubezpieczenie ze wzgledu na wyzsza cene napraw karoserii (brak sieci ASO w malych miastach, importowane czesci). Enyaq mozesz naprawic w kazdym autoryzowanym serwisie Skoda, co jest wazne poza aglomeracjami.

Gdzie Tesla wyprzedza Enyaqa?

Tesla wygrywa efektywnością energetyczną - 14,9 kWh/100km vs 17 kWh/100km to 14% mniej pradu na kazde 100 km. Przy 15 000 km/rok to ok. 310 kWh rocznie mniej, czyli 250 zl oszczednosci tylko na energii. Siec Superchargerow w Polsce (140+ lokalizacji) to wygoda na trasie bez planowania.

Kiedy wybrać Tesle: Jesli duzo jezdzisz na trasie (Supercharger siec), masz PV na dachu (ladowanie za ok. 0,10 zl/kWh), firmowo rozliczasz auto (50% odliczenia VAT od aut do 225 000 zl), lub zalezY Ci na OTA aktualizacjach i ekranie centralnym bez przełacznikow.

Kiedy wybrać Enyaqa?

Enyaq jest lepszy dla osob poza duzymi miastami (gestsza siec ASO w calej Polsce), ma wiekszy bagażnik (585 l vs 561 l), integracje z Android Auto/Apple CarPlay bez subskrypcji i nizsze calkowite koszty posiadania przy typowym scenariuszu polskiego uzytkownika.

Kiedy wybrać Enyaqa: Jesli wazna jest siec ASO w calej Polsce, przestrzen w bagazniku, lub mieszkasz poza Warszawa/Trojmiastem gdzie serwis Tesla jest dalej. TCO nizsze o 95 zl/mies to 1 140 zl rocznie i 5 700 zl przez 5 lat.

Scenariusz firmowy (JDG/spolka)

Dla firmy rozliczajacej VAT odliczenie 50% VAT od zakupu: Tesla 209 900 zl brutto - odliczenie ok. 24 100 zl VAT to efektywna cena ok. 185 800 zl. Enyaq 199 900 zl - odliczenie ok. 22 900 zl to ok. 177 000 zl. Roznica zakupu po odliczeniu VAT: ok. 8 800 zl na korzysć Enyaqa. Przy pełnym odliczeniu (auto na dzialalnosc 100%) Tesla wchodzi w prog 225 000 zl bez przekroczenia limitu KUP.

Wniosek końcowy

Skoda Enyaq 85x wygrywa TCO o 95 zl/mies przy ladowaniu domowym z wallboxem G12. Przez 5 lat to 5 700 zl roznica na korzysć Enyaqa. Glowne powody: nizsza cena zakupu (o 10 000 zl) i nizsze ubezpieczenie (-22 zl/mies) przewazaja nad lepsza efektywnoscia energetyczną Tesli. Tesla pozostaje lepsza opcja dla czestych tras (Supercharger siec) i wlascicieli PV. Sprawdz swoj scenariusz w kalkulatorze TCO - wyniki moga sie roznic zaleznie od km/rok, regionu i trybu ladowania. Dane: silnik RealTCO v4.0 kalkulatora CzymPojade.

FAQ - czesto zadawane pytania

Ktory jest tanszy w eksploatacji: Tesla czy Enyaq?

Skoda Enyaq 85x jest tansza w eksploatacji o ok. 95 zl/mies (1 140 zl/rok) przy ladowaniu domowym z wallboxem G12. Glowna przewaga to nizsza cena zakupu i nizsze ubezpieczenie. Tesla ma lepsza efektywnosc energetyczna (14,9 vs 17,0 kWh/100km), ale wyzsze ubezpieczenie AC ze wzgledu na wyzsza cene napraw karoserii.

Ile kosztuje ladowanie Tesli vs Enyaqa miesiecznie?

Przy 15 000 km/rok i taryfie G12 nocnej (0,80 zl/kWh): Tesla Model 3 ok. 211 zl/mies, Enyaq 85x ok. 231 zl/mies (mix G12 + publiczne). Roznica wynika ze sprawnosci energetycznej (14,9 vs 17,0 kWh/100km).

Ktory ma lepsza wartosc rezydualna?

Tesla Model 3 LR AWD: wartosc rezydualna po 5 latach 93 135 zl (ok. 44% ceny zakupu). Skoda Enyaq 85x: 88 698 zl (ok. 44% ceny zakupu). Obydwa modele utrzymuja podobny procent wartosci - Tesla nieco wiecej w zlotowkach ze wzgledu na wyzsza cene wejsciowa. Dane z silnika RealTCO v4.0 z 2D depreciation surface.

PM
Paweł Mamcarz
Twórca CzymPojade.pl, ekonomista TCO, kierowca BEV od 2022 r.

Liczby w artykule pochodzą z silnika TCO v4.0 opartego na danych TÜV/ADAC/URE, weryfikowanego na 412 testach i 644 modelach pojazdów. Masz uwagi merytoryczne?Napisz: kontakt@czympojade.pl

Źródła

czympojade.pl RealTCO v4.0 - TCO Tesla Model 3 LR i Enyaq 85x, 15 000 km/rok, 5 latcenniki importerów PL 2026RANKOMAT - stawki OC+AC Warszawa IV 2026Carvertical - wartość rezydualna EV Polska Q1 2026

Oblicz swoje konkretne koszty

Użyj naszego kalkulatora TCO - 400+ modeli, dane TUV/ADAC/URE.

Porownaj Tesla vs Enyaq

Komentarze (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Ladowanie komentarzy...

Sprawdź TCO modelu z artykułu