Przejdź do treściPrzejdź do treści
Wróć do bloga
7 min czytaniaPaweł Mamcarz

Dacia Spring vs Fiat 500e - który tańszy przez 5 lat? TCO 2026

Dacia Spring i Fiat 500e to dwa najtańsze elektryki dostępne w Polsce. Spring od 74 900 zł, 500e od 89 900 zł. Obydwa do jazdy miejskiej. Ale które naprawdę kosztuje mniej przez 5 lat? Sprawdzamy TCO z uwzględnieniem kosztów ładowania, ubezpieczenia i amortyzacji.

Parametry techniczne

Parametr Dacia Spring 65 Fiat 500e 42 kWh
Cena od (PLN) 74 900 89 900
Bateria (kWh brutto) 26,8 kWh 42 kWh
Zasięg WLTP (miasto) 220 km (295 km miasto) 320 km (395 km miasto)
Moc 48 kW / 65 KM 87 kW / 118 KM
Ladowanie AC max 7,4 kW 11 kW
Ladowanie DC max 30 kW 85 kW
Zuzycie WLTP 13,9 kWh/100km 15,7 kWh/100km
Bagażnik 308 l 185 l

Dane wejściowe TCO: 10 000 km/rok (typowy przekrój użytkownika miejskiego), 5 lat, ładowanie domowe z wallboxem (taryfa G12 nocna 0,80 zł/kWh), finansowanie gotówką. Scenariusz alternatywny z publicznym ładowaniem (2,20 zł/kWh) podany jako dodatkowe warianty. Dane z silnika RealTCO v4.0 kalkulatora CzymPojade.

TCO 5 lat - wynik

TCO 5 lat, 10 000 km/rok, wallbox G12 nocna Dacia Spring 65 71 460 zl Fiat 500e 42 kWh 82 740 zl Spring WYGRYWA o 11 280 zl przez 5 lat (188 zl/mies) Glowna przyczyna: nizsza cena zakupu (o 15 000 zl) + tanszy serwis + nizsze ubezpieczenie 500e wygrywa komfortem, zasiegiem i szybkim ladowaniem DC (85 vs 30 kW) Dane: silnik RealTCO v4.0 kalkulatora CzymPojade (gotowka, G12 wallbox)

Breakdown kosztów miesięcznych

Składnik Dacia Spring Fiat 500e Różnica
Amortyzacja 644 zł 773 zł +129 zł (Spring)
Energia (G12 wallbox + pub) 130 zł 148 zł +18 zł (Spring)
Serwis i opony 140 zł 154 zł +14 zł (Spring)
Ubezpieczenie OC+AC 164 zł 191 zł +27 zł (Spring)
Podatki i oplaty 112 zł 112 zł -
Razem/mies 1 191 zł 1 379 zł 188 zł (Spring)

Kiedy mimo wszystko wybrać Fiata 500e?

Spring jest bezkonkurencyjny w TCO, ale ma poważne ograniczenia. Zasięg 220 km WLTP (realnie 160-180 km zimą) to kłopot przy dłuższych trasach. Ładowanie DC tylko 30 kW oznacza, że na stacji DC naładujesz od 20% do 80% w ok. 25 minut - wolno przy awaryjnym doładowaniu w trasie. Jakość wykończenia wnętrza jest bardzo podstawowa.

Fiat 500e jest zaprojektowany od podstaw jako elektryczny miejski samochód premium. Wnętrze jest estetycznie przyjemne, silnik 87 kW zapewnia żwawość w mieście, a 85 kW ładowania DC pozwala uzupełnić 80% w ok. 25 minut (tyle samo co Spring, bo mała bateria). Dla kogoś, kto ceni estetykę i nie jest wyłącznie liczem kosztów - 500e ma sens.

Wariant dla bloku bez wallboxa: Przy ładowaniu wyłącznie z gniazdka 230V (2,3 kW) Spring naładuje się nocą - bateria 26,8 kWh w 12 godzin. Fiat 500e z 42 kWh potrzebuje 18 godzin ze zwykłego gniazdka. Praktycznie - przy dojazdach do pracy (30-50 km/dzień) obydwa wytrzymają bez ładowania w dzień, ale Spring lepiej sprawdzi się bez wallboxa.

Porównanie scenariuszy ładowania

Scenariusz Spring TCO/mies 500e TCO/mies
Dom G12 wallbox (0,80 zł/kWh) - scenariusz bazowy 1 191 zł 1 379 zł
Dom G11 (1,05 zł/kWh) 1 210 zł 1 400 zł
Mix 50% dom G12 / 50% publiczne (2,20 zł) 1 248 zł 1 455 zł
100% publiczne (2,20 zł/kWh) 1 305 zł 1 531 zł

We wszystkich scenariuszach ładowania Spring jest tańszy - przewaga waha się od 188 do 226 zł/mies. To dlatego, że główna różnica kosztów pochodzi z amortyzacji (niższy zakup o 15 000 zł) i ubezpieczenia, nie tylko z kosztów energii.

Verdict

Dacia Spring to najtańszy elektryk w TCO na polskim rynku - 1 191 zł/mies przy ładowaniu domowym z wallboxem G12. Fiat 500e jest droższy o 188 zł/mies, ale oferuje wyraźnie wyższy komfort, lepszy zasięg i szybsze DC ładowanie. Jeśli priorytetem jest minimalizacja kosztów i jeździsz do 30-40 km/dzień - Spring. Jeśli zależy Ci na komforcie i wyjeżdżasz okazjonalnie poza miasto - 500e jest lepiej zaokrąglony. Dane: silnik RealTCO v4.0 kalkulatora CzymPojade (gotówka, G12 wallbox, 10 000 km/rok).

FAQ

Ile kosztuje miesięcznie Dacia Spring?

Przy 10 000 km/rok, ładowaniu domowym z wallboxem G12 i finansowaniu gotówką: ok. 1 191 zł/mies TCO (amortyzacja 644 + prąd 130 + serwis 140 + OC+AC 164 + opłaty 112 zł). To najtańszy pełnowartościowy elektryk w Polsce. Dane z silnika RealTCO v4.0 kalkulatora CzymPojade.

Czy Dacia Spring nadaje się do jazdy poza miastem?

Spring ma 220 km zasięgu WLTP (realnie 160-180 km w zimie). Sprawdzi się do wyjazdów do 100-120 km od domu, jeśli istnieje możliwość doładowania AC w celu docelowym. Wolne DC (30 kW) nie jest komfortowe do szybkich zatrzymań na trasie.

Który ma lepszą wartość rezydualną?

Fiat 500e utrzymuje nieco lepszą wartość rezydualną procentowo (ok. 48% po 3 latach vs ok. 44% dla Spring). Jednak ze względu na niższą cenę wyjściową, kwotowa strata wartości Springa jest mniejsza: ok. 41 000 zł vs 47 000 zł przez 3 lata.

PM
Paweł Mamcarz
Twórca CzymPojade.pl, ekonomista TCO, kierowca BEV od 2022 r.

Liczby w artykule pochodzą z silnika TCO v4.0 opartego na danych TÜV/ADAC/URE, weryfikowanego na 412 testach i 644 modelach pojazdów. Masz uwagi merytoryczne?Napisz: kontakt@czympojade.pl

Źródła

czympojade.pl RealTCO v4.0 - TCO Spring i 500e, 10 000 km/rok, 5 latcenniki importerów PL 2026e-petrol.pl - ceny energii G11 05.2026RANKOMAT - ubezpieczenie OC+AC dla malych aut elektrycznych

Oblicz swoje konkretne koszty

Użyj naszego kalkulatora TCO - 400+ modeli, dane TUV/ADAC/URE.

Policz TCO dla elektryka miejskiego

Komentarze (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Ladowanie komentarzy...

Powiązany przewodnik

Sprawdź TCO modelu z artykułu