Elektryka do miasta szukasz inaczej niż do trasy. Zasięg 200 km wystarczy, ale liczy się zwrotność, cena ładowania domowego, miejsce parkingowe i serwis. Oto 5 modeli z najlepszym TCO miejskim na polskim rynku w 2026 roku - dane z silnika RealTCO v4.0 dla 10 000 km/rok.
Kryteria rankingu TCO miejskiego
Do miejskiego TCO liczymy: amortyzację (10 000 km/rok oznacza wolniejszy przebieg, ale podobną utratę wartości w czasie), energię (przeważnie ładowanie domowe lub na parkingu przy biurze), serwis (elektryki mają niskie koszty obsługi), ubezpieczenie OC+AC. Bonusy: darmowy parking w strefie płatnego parkowania (SPP) w dużych miastach, brak opłat przy wjeździe do SCT.
| Ranking | Model | Cena od (PLN) | TCO/mies (10k km) | Zasięg miasto |
|---|---|---|---|---|
| #1 | Dacia Spring 65 | 74 900 | 1 191 zł | 295 km |
| #2 | Leapmotor T03 | 79 900 | 1 268 zł | 265 km |
| #3 | Fiat 500e 42 kWh | 89 900 | 1 379 zł | 395 km |
| #4 | Renault Twingo Electric | 95 900 | 1 444 zł | 280 km |
| #5 | MG4 Standard Range | 109 900 | 1 849 zł * | 350 km |
* MG4 SR: TCO 1 849 zł/mies liczone dla 15 000 km/rok (wyższy przebieg typowy dla tego modelu). Pozostałe modele: 10 000 km/rok. Wszystkie scenariusze: gotówka, wallbox G12 nocna, 5 lat. Dane: silnik RealTCO v4.0 kalkulatora CzymPojade.
#1 - Dacia Spring 65: najtańszy pełnowartościowy elektryk
Spring jest bezkonkurencyjny w TCO miejskim: 1 191 zł/mies przy ładowaniu domowym z wallboxem G12. Bagażnik 308 l, 5 miejsc, klimatyzacja - to pełnowartościowy samochód, nie zabawka. Słabe punkty: wolne DC (30 kW), zasięg spada zimą do ok. 160-180 km, brak szybkiego ładowania na trasie.
Kto powinien kupić Spring: Pracownik dojeżdżający do 30-40 km od domu, mieszkaniec Warszawy/Krakowa korzystający z darmowego SPP (oszczędność 200-400 zł/mies), emeryt jeżdżący po mieście. Drugie auto w rodzinie z domowym ładowaniem.
#2 - Leapmotor T03: chiński Spring z lepszym ekwipunkiem
Leapmotor T03 to mało znany chiński rywal Dacia Spring. Cena od 79 900 zł, baterię ma 37,3 kWh vs 26,8 kWh Spring - to oznacza 265 km zasięgu WLTP (miasto 350+ km) i DC ładowanie do 45 kW (vs 30 kW Spring). TCO 1 268 zł/mies - o 77 zł/mies więcej niż Spring, ale zasięg jest realnie lepszy dla osób dojeżdżających 50-60 km dziennie.
W Polsce Leapmotor sprzedaje Stellantis (sieć serwisowa Peugeot/Citroën/Fiat) - to wyjątkowo ważne przy chińskich markach, gdzie serwis bywa problemem. 3 lata gwarancji producenta + gwarancja Stellantis daje bezpieczeństwo.
#3 - Fiat 500e: premium w miniaturze
500e to najpiękniejszy samochód z tej piątki - włoski design, przyjemne wnętrze, 3-drzwiowa sylwetka idealna do miejskich przestrzeni. Zasięg 320-395 km (WLTP miasto) sprawdza się nawet przy dojazdach z podmiejskich obszarów. TCO 1 379 zł/mies - wyższe niż Spring o 188 zł/mies, ale to cena za jakość.
Uwaga: 3-drzwiowe nadwozie oznacza utrudniony dostęp do tylnych siedzeń. Dla rodziny z dziećmi, wersja Fiat 500e Hatchback (4-drzwiowa) jest lepszym wyborem, ale kosztuje 8-10k zł więcej.
#4 - Renault Twingo Electric: zwrotność po miejsku
Twingo Electric ma silnik z tyłu i tylny napęd - to wyjątkowo zwrotne auto w mieście. Promień skrętu 4,3 m sprawia, że zmieścisz się tam, gdzie inne auta tylko patrzą. Nowa generacja Twingo (2026) ma baterię 40 kWh i 280 km zasięgu WLTP miasto, co eliminuje problem krótkiego zasięgu poprzednika (190 km).
#5 - MG4 Standard Range: chiński kompakt z pełnym wyposażeniem
MG4 SR to największy samochód z tej piątki - kompaktowy hatchback z baterią 51 kWh i zasięgiem 350 km WLTP. TCO 1 849 zł/mies (przy 15 000 km/rok) jest wyższe, ale za to dostajesz niemal limuzyncze wyposażenie: podgrzewane fotele, duży ekran, kamera 360 stopni - standardowo. Szybkie DC do 135 kW pozwala naładować od 10 do 80% w ok. 30 minut.
Bonus: wartość darmowego parkowania w SPP
| Miasto | Stawka SPP (zł/h) | Oszczędność EV (8h/dzień) | Oszczędność/mies (22 dni) |
|---|---|---|---|
| Warszawa Srodmiescie | 6,00 | 48 zł | 1 056 zł |
| Krakow Stare Miasto | 5,00 | 40 zł | 880 zł |
| Wroclaw centrum | 4,00 | 32 zł | 704 zł |
| Poznan centrum | 3,60 | 28,80 zł | 634 zł |
Jeśli parkujesz w centrum Warszawy 8 godzin dziennie, oszczędzasz 1 056 zł/mies na parkingu. To więcej niż różnica TCO między Springiem a MG4. Przy takim scenariuszu nawet droższy elektryk (MG4, ID.3) staje się finansowo sensowniejszy niż Dacia Spring z własnym miejscem parkingowym na obrzeżach.
- Do 80 000 zł: Dacia Spring - bez dyskusji najtańszy TCO
- 80-100 000 zł: Leapmotor T03 (lepszy zasięg) lub Fiat 500e (lepszy styl)
- 100-120 000 zł: MG4 SR - chiński full-equip z zasięgiem 350 km
- Parkunek w centrum: Licz oszczędności SPP - często to decydujące kryterium
- Brak wallboxa: Spring najlepiej sobie radzi ze zwykłego gniazdka
FAQ
Dacia Spring przy 10 000 km/rok i ładowaniu domowym z wallboxem G12 kosztuje ok. 1 191 zł/mies TCO. To najtańszy elektryk do posiadania w Polsce w 2026 roku. Dane z silnika RealTCO v4.0 kalkulatora CzymPojade.
Tak, szczególnie z garażem lub wallboxem. Kluczowe korzyści: niższe koszty energii (ok. 4-5x taniej niż benzyna), zerowe koszty serwisu układu napędowego, darmowy parking w SPP w centrum dużych miast. Przy przebiegu 10-15 tys. km/rok elektryk w mieście to często najtańsze rozwiązanie po 3-4 latach.
Liczby w artykule pochodzą z silnika TCO v4.0 opartego na danych TÜV/ADAC/URE, weryfikowanego na 412 testach i 644 modelach pojazdów. Masz uwagi merytoryczne?Napisz: kontakt@czympojade.pl