Przejdź do treściPrzejdź do treści
CZYMPOJADE.
Moje konto
PRO
Wróć do bloga
9 min czytaniaPaweł Mamcarz

Benzyna, hybryda i BEV - referencyjne TCO czterech aut

Porównujemy 4 samochody jednym przebiegiem silnika aplikacji. Najniższy pięcioletni koszt posiadania ma MG4 Standard 49 kWh, rocznik 2025: 122 431 zł. Różnica do najdroższego wariantu, BYD Seal Design, wynosi 61 832 zł.

Założenia wspólne

Nowe auto, zakup za gotówkę, Polska, 15 000 km rocznie, pięć lat i 75 000 km łącznie. Profil dróg: 40% miasto, 35% drogi lokalne i 25% autostrada. Właściciel ma garaż, domowy punkt ładowania i taryfę dynamiczną. Obliczenie nie zawiera dopłaty ani kosztu finansowania. Ceny paliw przyjęte przez silnik: benzyna 6,50 zł/l, diesel 6,80 zł/l, LPG 3,20 zł/l. Data obliczenia: 22 lipca 2026 r.

Wyniki RealTCO v5.0

PozycjaVolkswagen Golf Variant 1.5 eTSI 150 KM MY26Toyota Corolla TS Kombi Comfort 1.8 Hybrid MY26MG4 Standard 49 kWh, rocznik 2025BYD Seal Design
Cena zakupu140 490 zł131 900 zł130 900 zł217 400 zł
Amortyzacja85 084 zł69 276 zł79 788 zł130 163 zł
Energia lub paliwo31 609 zł24 468 zł4 797 zł5 033 zł
Ubezpieczenie15 284 zł16 424 zł17 576 zł26 241 zł
Serwis i ryzyko napraw9 222 zł7 870 zł4 120 zł4 274 zł
Opony7 500 zł7 500 zł9 300 zł11 700 zł
Pozostałe koszty ujęte w silniku7 451 zł7 451 zł6 850 zł6 852 zł
TCO netto przez pięć lat156 150 zł132 989 zł122 431 zł184 263 zł
Średni miesięczny koszt posiadania2 602 zł/mies.2 216 zł/mies.2 041 zł/mies.3 071 zł/mies.
Koszt 1 km2,08 zł/km1,77 zł/km1,63 zł/km2,46 zł/km
Prognozowana wartość po pięciu latach55 406 zł62 624 zł51 112 zł87 237 zł

Ranking dotyczy kosztu posiadania, nie ceny katalogowej ani sumy przelewów przed późniejszą sprzedażą auta. Każda kolumna powstała w tym samym wywołaniu scenariusza RealTCO v5.0. Dzięki temu koszt miesięczny jest zawsze równy TCO podzielonemu przez 60, a koszt kilometra temu samemu TCO podzielonemu przez 75 000 km.

Wynik każdego modelu

Volkswagen Golf Variant 1.5 eTSI 150 KM MY26

RealTCO v5.0 wylicza dla tego wariantu 156 150 zł kosztu posiadania przez pięć lat, czyli średnio 2 602 zł miesięcznie i 2,08 zł/km. Łączne wydatki przed sprzedażą to 211 556 zł, a prognozowana wartość końcowa wynosi 55 406 zł. To dwa różne pojęcia: dopiero ich różnica jest TCO.

Toyota Corolla TS Kombi Comfort 1.8 Hybrid MY26

RealTCO v5.0 wylicza dla tego wariantu 132 989 zł kosztu posiadania przez pięć lat, czyli średnio 2 216 zł miesięcznie i 1,77 zł/km. Łączne wydatki przed sprzedażą to 195 612 zł, a prognozowana wartość końcowa wynosi 62 624 zł. To dwa różne pojęcia: dopiero ich różnica jest TCO.

MG4 Standard 49 kWh, rocznik 2025

RealTCO v5.0 wylicza dla tego wariantu 122 431 zł kosztu posiadania przez pięć lat, czyli średnio 2 041 zł miesięcznie i 1,63 zł/km. Łączne wydatki przed sprzedażą to 173 543 zł, a prognozowana wartość końcowa wynosi 51 112 zł. To dwa różne pojęcia: dopiero ich różnica jest TCO.

BYD Seal Design

RealTCO v5.0 wylicza dla tego wariantu 184 263 zł kosztu posiadania przez pięć lat, czyli średnio 3 071 zł miesięcznie i 2,46 zł/km. Łączne wydatki przed sprzedażą to 271 500 zł, a prognozowana wartość końcowa wynosi 87 237 zł. To dwa różne pojęcia: dopiero ich różnica jest TCO.

Źródła danych wejściowych

Cena, wariant napędu i pojemność akumulatora zostały sprawdzone w materiałach producenta lub, dla auta używanego, w bieżącym przekroju ofert. TCO nie pochodzi ze źródeł zewnętrznych: jest wynikiem RealTCO v5.0 uruchomionego po aktualizacji tych wejść. Ceny promocyjne i dane z rynku używanego są oznaczone w nazwie wariantu.

Jak czytać TCO

TCO netto opisuje koszt posiadania, a nie przepływ gotówki przed sprzedażą samochodu. Silnik sumuje cenę zakupu i koszty użytkowania, a następnie odejmuje prognozowaną wartość auta na końcu okresu. Dlatego łączne wydatki gotówkowe są wyższe od TCO. Miesięczny koszt w tabeli jest dokładnie równy TCO netto podzielonemu przez 60 miesięcy. Koszt kilometra dzieli ten sam wynik przez 75 000 km.

Wartość rezydualna jest prognozą modelu amortyzacji RealTCO v5.0, a nie gwarancją odkupu. To zwykle najważniejsza i najbardziej niepewna pozycja. Rzeczywista cena sprzedaży będzie zależała od stanu auta, przebiegu, historii szkód, sytuacji rynkowej i zmian cen nowych samochodów. Z tego powodu różnic mniejszych od kilku procent nie należy traktować jako pewnego wyniku przyszłej transakcji.

Co może zmienić wynik

Wyższy przebieg zwiększa znaczenie paliwa lub energii, opon i serwisu, a zmniejsza udział stałej utraty wartości w koszcie jednego kilometra. Kredyt, leasing albo wynajem wprowadza koszt kapitału i opłaty, których nie ma w scenariuszu gotówkowym. W elektryku duże znaczenie ma udział ładowania domowego i publicznego. W hybrydzie plug-in wynik zależy także od tego, czy kierowca regularnie ładuje baterię.

Tabela jest więc punktem odniesienia dla jednego, jawnego profilu. Nie należy przenosić jej wyniku na firmę, auto używane albo kierowcę pokonującego dwukrotnie większy przebieg. W takim przypadku trzeba ponownie uruchomić silnik z właściwą ceną, finansowaniem, przebiegiem i sposobem użytkowania.

Silnik nie zakłada, że koszt każdego roku będzie identyczny. Utrata wartości jest zwykle największa na początku, natomiast ryzyko części napraw rośnie wraz z wiekiem i przebiegiem. Opony są liczone według dystansu i segmentu auta. Ubezpieczenie uwzględnia zmieniającą się wartość pojazdu. Dzięki temu wynik nie jest prostym przemnożeniem jednego miesiąca przez 60, lecz sumą osobno modelowanych kategorii. Dopiero gotowy pięcioletni TCO dzielimy przez 60, aby pokazać wygodny średni budżet miesięczny.

Co sprawdzić przed zakupem

  • Aktualną ofertę i wyposażenie konkretnego egzemplarza, nie tylko cenę katalogową.
  • Indywidualną składkę OC i AC, bo profil kierowcy może zmienić wynik o tysiące złotych.
  • Koszt finansowania oraz warunki wcześniejszego zakończenia umowy.
  • Dostęp do serwisu, warunki gwarancji i ceny opon dla wybranego rozmiaru felg.
  • Realistyczny termin sprzedaży i spodziewany przebieg końcowy.

Wniosek

W zadanym profilu wygrywa MG4 Standard 49 kWh, rocznik 2025, ale nie jest to uniwersalna odpowiedź dla każdego kierowcy. Przy innym przebiegu, sposobie ładowania, okresie posiadania lub finansowaniu kolejność może się zmienić. Własne założenia należy policzyć w kalkulatorze CzymPojadę.pl, używając dokładnego wariantu auta.

PM
Paweł Mamcarz
Twórca CzymPojade.pl, ekonomista TCO, kierowca BEV od 2022 r.

Źródła i metodologia zależą od tematu. Nowe wpisy automatyczne pokazują linki źródłowe pod artykułem, a analizy kosztów korzystają z silnika RealTCO v5.0. Masz uwagi merytoryczne?Napisz: kontakt@czympojade.pl

Oblicz swoje konkretne koszty

Użyj naszego kalkulatora TCO - 500+ modeli, dane TUV/ADAC/URE.

Analizuj swoją flotę - do 50 pojazdów

Komentarze (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Ładowanie komentarzy...