Przejdź do treściPrzejdź do treści
CZYMPOJADE.
PRO
Wróć do bloga
7 min czytaniaPaweł Mamcarz

VW ID.4 vs Tesla Model Y - który lepszy dla rodziny?

Dwa elektryczne SUV-y, dwie filozofie, jedna decyzja - i to niemała, bo mówimy o zakupie na co najmniej pięć lat. VW ID.4 i Tesla Model Y to w 2026 roku dwa najczęściej rozważane auta elektryczne dla rodzin z dziećmi w Polsce. Oba mieszczą pięć osób, oba jeżdżą powyżej 400 km na jednym ładowaniu (w cyklu WLTP), oba mają dużo bagażnika. A jednak to zupełnie różne propozycje - i wybór między nimi naprawdę ma znaczenie dla domowego budżetu.

Bagażnik i przestrzeń - kto wygrywa dla rodziny?

Tesla Model Y oferuje 854 litry przestrzeni bagażowej przy złożonych tylnych siedzeniach i 363 litry przy rozłożonych. Do tego dochodzi frunk (przedni schowek) o pojemności około 117 litrów - przydatny na kable ładowania i torbę z zakupami. VW ID.4 ma bagażnik o pojemności 543 litrów (przy rozłożonych siedzeniach) i opcjonalny frunk jedynie w wersjach z silnikiem tylnym, ale za to tylna kanapa jest nieco bardziej pionowa, co doceniają wyżsi pasażerowie podczas długich tras.

Jeśli regularnie wozisz wózek, hulajnogi, sprzęt sportowy i walizki jednocześnie, Model Y ma tu realną przewagę. Jeśli priorytetem jest komfort tylnej kanapy dla dziadków na niedzielny obiad - ID.4 może być wygodniejszy dzięki wyżej osadzonej pozycji siedzeń.

Zasięg i ładowanie w praktyce

VW ID.4 Pro Performance (77 kWh brutto) osiąga zasięg WLTP do 522 km. W rzeczywistości, przy jeździe autostradą z prędkością 120-130 km/h i klimatyzacją, licz na 350-380 km - to uczciwy wynik. Maksymalna moc ładowania DC wynosi 135 kW, co oznacza ładowanie od 10% do 80% w około 30-35 minut przy dobrym słupku.

Tesla Model Y Long Range AWD (aktualizacja 2025/2026) oferuje zasięg WLTP do 533 km i ładuje się z mocą do 250 kW na Superchargerach V3. W praktyce oznacza to uzupełnienie 80% energii w około 20-25 minut. Sieć Superchargerów w Polsce liczy już ponad 80 lokalizacji i jest oceniana jako najbardziej niezawodna sieć szybkiego ładowania - to konkretna zaleta przy wyjazdach wakacyjnych.

Przy taryfie G11 wynoszącej 0,65 zł/kWh i ładowaniu głównie w domu koszty energii są bardzo zbliżone dla obu aut. Różnica pojawia się przy ładowaniu publicznym - tu Tesla korzysta z własnej sieci po cenach niższych niż większość operatorów zewnętrznych.

Realne koszty utrzymania - co mówi kalkulator?

Żeby porównanie miało sens, warto zajrzeć do twardych liczb. Kalkulator czympojade.pl (silnik RealTCO v4.0) nie jest dostępny bezpośrednio dla ID.4 i Model Y w podanych danych wejściowych, ale dla zbliżonego segmentu BEV (15 000 km rocznie, 5 lat, garaż z wallboxem, taryfa dynamiczna w Polsce) możemy odnieść się do porównywalnych modeli z tej klasy. Dla orientacji - Tesla Model 3 LR AWD 2025 (sedan, niższa cena zakupu 214 990 zł) generuje TCO przez 5 lat na poziomie 272 827 zł, co daje ratę miesięczną 2 798 zł i koszt kilometra 2,239 zł. To dobre tło referencyjne dla segmentu elektrycznych aut premium klasy średniej.

Parametr VW ID.4 Pro (szacunek) Tesla Model Y LR (szacunek) Tesla Model 3 LR AWD*
Cena katalogowa (2026) ~189 000 zł ~229 000 zł 214 990 zł
TCO 5 lat (dane RealTCO*) ~240 000 zł ~285 000 zł 272 827 zł
Rata miesięczna (est.) ~2 500 zł ~3 000 zł 2 798 zł
Bagażnik (siedzenia rozłożone) 543 l 854 l + 117 l (frunk) 594 l + 88 l (frunk)
Zasięg WLTP 522 km 533 km 629 km
Moc ładowania DC (max) 135 kW 250 kW 250 kW
* Wartości dla ID.4 i Model Y to szacunki redakcji na podstawie konfiguracji zbliżonych modeli. Dane dla Tesli Model 3 LR AWD 2025 pochodzą z kalkulatora czympojade.pl (silnik RealTCO v4.0), 15 000 km/rok, 5 lat, PL, garaż + wallbox.

Serwis, gwarancja i spokój ducha

VW ID.4 korzysta z gęstej sieci autoryzowanych serwisów Volkswagena w całej Polsce - bez trudu znajdziesz warsztat w promieniu 30 km praktycznie w każdym większym mieście. Gwarancja na baterię wynosi 8 lat lub 160 000 km do poziomu 70% pojemności. Części, choć drogie, są dostępne od ręki.

Tesla Model Y serwisowany jest przez kilkanaście Service Center w Polsce oraz rosnącą sieć mobilnych techników. Gwarancja na baterię i napęd to 8 lat lub 192 000 km (wersja LR) - nieco korzystniejsza niż u VW. Wadą jest to, że przy poważniejszej naprawie możesz czekać na termin lub wysyłać auto do innego miasta. Drobne usterki często rozwiązują się przez OTA - aktualizacje oprogramowania bez wizyty w serwisie.

Technologia i codzienne użytkowanie

Tesla postawiła na minimalizm w kabinie - jeden duży ekran 15,4 cala zastępuje większość fizycznych przycisków. Jedni to uwielbiają, inni (szczególnie starsi pasażerowie w rodzinie) przeklinają, gdy chcą szybko zmienić temperaturę. VW ID.4 po aktualizacjach oprogramowania z 2024-2025 roku stał się znacznie bardziej intuicyjny - wróciły suwaki dotykowe do regulacji głośności, dodano skróty do najczęstszych funkcji. Oba auta obsługują Android Auto i Apple CarPlay bezprzewodowo.

Jeśli masz dzieci, które dużo podróżują i korzystają z tylnych ekranów - Model Y w wersji z opcjonalnym systemem tylnym wygrywa. Jeśli cenisz sobie klasyczny, samochodowy układ kokpitu - ID.4 jest bliżej tego, do czego jesteś przyzwyczajony.

Dla kogo ID.4, a dla kogo Model Y?

VW ID.4 to dobry wybór, jeśli: cenisz sieć serwisową w pobliżu domu, wolisz bardziej tradycyjne wnętrze, jeździsz głównie po mieście i okolicznych trasach, a budżet jest bliższy dolnej granicy segmentu. Model Y sprawdzi się lepiej, jeśli: często jeździsz w trasy autostradowe powyżej 300 km, zależy Ci na szybkim ładowaniu i niezawodnej sieci Superchargerów, potrzebujesz maksymalnej pojemności bagażnika, a technologia w samochodzie to dla Ciebie atut, nie problem.

Sprawdź sam na czympojade.pl - porównywarka aut pozwala zestawić te dwa modele według Twojego rocznego przebiegu, sposobu ładowania i okresu użytkowania, żeby zobaczyć realną różnicę w kosztach przez 5 lat.

Podsumowanie

Nie ma jednej odpowiedzi dla każdej rodziny. Tesla Model Y wygrywa pojemnością bagażnika, prędkością ładowania i zasięgiem - ale płacisz za to wyższą ceną zakupu i nieco mniej wygodnym dostępem do serwisu. VW ID.4 to solidny, przewidywalny samochód z szeroką siecią wsparcia i bardziej przystępną ceną wejścia. Przy cenie prądu 0,65 zł/kWh i ładowaniu głównie w domu, oba auta kosztują w eksploatacji wielokrotnie mniej niż porównywalne auta benzynowe przy cenie PB95 wynoszącej 6,50 zł/l - to argument, który przemawia niezależnie od wyboru między tymi dwoma modelami.

PM
Paweł Mamcarz
Twórca CzymPojade.pl, ekonomista TCO, kierowca BEV od 2022 r.

Liczby w artykule pochodzą z silnika TCO v4.0 opartego na danych TÜV/ADAC/URE, weryfikowanego na 412 testach i 644 modelach pojazdów. Masz uwagi merytoryczne?Napisz: kontakt@czympojade.pl

Oblicz swoje konkretne koszty

Użyj naszego kalkulatora TCO - 400+ modeli, dane TUV/ADAC/URE.

Porównaj ID.4 vs Model Y

Komentarze (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Ladowanie komentarzy...

Powiązany przewodnik

Sprawdź TCO modelu z artykułu