Przejdź do treściPrzejdź do treści
Wróć do bloga
8 min czytaniaPaweł Mamcarz

BYD +200%, Leapmotor +331%, Xpeng +190% - chiński boom na rynku EV w Niemczech

Niemcy, kwiecien 2026: co czwarty nowo zarejestrowany samochod to BEV (ok. 65 tys. sztuk, +40% rok do roku). Jesli dodac 27,5 tys. hybrydy PHEV - ponad 1/3 rynku to wtyczkowe. I w tej fali rosna chinskie marki w tempie, ktore rok temu brzmialoby jak science fiction. Co to znaczy dla polskiego rynku?

Chinczycy w Niemczech - kwiecien 2026 (dane rejestracyjne)

Marka (właściciel) Rejestracje IV 2026 Dynamika r/r Dostepnosc Polska
BYD (BYD Co.) 4 700 +200% TAK
MG (SAIC) 2 800 +62% TAK
Leapmotor (Stellantis/Zhejiang) 1 300 +331% TAK
Smart (Geely/Mercedes) 972 +260% TAK
Xpeng (XPEV) 595 +190% TAK (oficjalnie)
Polestar (Volvo/Geely) 250 -17% TAK
Lynk & Co (Geely) 128 +611% ograniczona
GWM / Ora (Great Wall) 171 +28% TAK
Jaecoo (Chery) 112 pierwsze rejestr. TAK (Omoda&Jaecoo)
Zeekr (Geely) 18 start rynku w przygotowaniu
Nio 1 symboliczne showroom Warszawa

Dla kontekstu: VW zarejestrował w Niemczech ok. 46 000 aut w tym samym miesiącu. BYD z 4 700 sztukami jest wciąż 10x mniejszy. Ale tempo wzrostu (+200%) oznacza, ze przy utrzymaniu dynamiki BYD dogoni Forda czy Hyundai w Niemczech do końca 2026 roku.

Kto tak naprawdę jedzie najszybciej?

Dynamika r/r chinskich marek DE kwiecien 2026 Lynk & Co +611% Leapmotor +331% Smart +260% Xpeng +190% BYD +200% (4 700 szt) MG +62% GWM +28% 0 = 0%, 600 = 700%

Grupa Chery - cichy lider, ktorego ignorujesz

Chery Group to najmniej znana marka z tej listy, ale w Polsce sprzedaje wiecej niz BYD. Jak to mozliwe? Bo Chery w Polsce to przede wszystkim Omoda i Jaecoo - marki ze wspolna siecią dealerow, agresywnym cenowaniem i pelnym wyposazeniem w standardzie. Jaecoo 7 (SUV terenowy widoczny na zdjęciu w tym poscie) to bezposredni konkurent Land Rovera Defenderka w cenie o 40-50% nizszej.

W Niemczech Chery dopiero wchodzi - Jaecoo zanotował 112 pierwszych rejestracji w kwietniu (prawdopodobnie park prasowy i testowe). Ale siec dealerow Chery w DE rośnie szybko. Jesli powielą polskie tempo - mogą być zaskoczeiem roku.

Geely - cztery marki, jeden cel

Geely to prawdziwe imperium: Volvo, Polestar, Smart, Lynk & Co, Zeekr, Lotus, LEVC. W Niemczech cztery marki Geely notują wzrosty:

  • Smart - miejski premium elektryczny, nowy #1 w segmencie micro EV Niemcy
  • Lynk & Co - model subskrypcyjny, +611% (z bardzo niskiej bazy)
  • Polestar - jedyna Geely-marka ze spadkiem (-17%), konkurencja od Tesli i BMW
  • Zeekr - dopiero startuje, 18 rejestracji to de facto testy rynku

Geely jako konglomerat ma największe możliwości - może używać technologii Volvo, baterii z partnerstwa z CATL i dystrybucji przez siec Smart/Polestar. To bardziej dojrzały gracz niż BYD w segmencie premium.

Co to znaczy dla polskiego rynku?

W Polsce dynamika chinskich marek jest podobna do Niemiec, ale baza jest mniejsza. BYD sprzedał w Polsce Q1 2026 ok. 800 aut - wciaz kilkanaście razy mniej niz VW, ale wzrost jest wyrazny. Wazne obserwacje:

1.

Leapmotor przez Stellantis to najciekawsza historia w Polsce - T03 i C10 sprzedawane przez siec Peugeot/Citroën z pelnym serwisem ASO. Marka bez ryzyka serwisowego nieznanego importera.

2.

MG jest juz mocno obecny - MG4 to jeden z najczesciej wybieranych elektryków przez firmy z powodu niskiego TCO i pelnego wyposazenia. Serwis przez siec ASO MG - 30+ punktow w Polsce.

3.

Chery/Omoda/Jaecoo ekspanduje agresywnie - Jaecoo 7 zdobywa nagrody za stosunek ceny do wyposazenia w segmencie SUV premium. W Polsce pierwsze rejestracje juz w 2025, siec rosnie.

4.

Cla - taryfy UE od X 2024: dodatkowe clo 17-35% na chinskie BEV (BYD +17%, Geely/Volvo zwolnienie, SAIC/MG +35%). To spowalnia ekspansje markow z wyzszym clem, ale nie zatrzymuje.

TCO chińskich elektryków vs europejskich - jak wypada porównanie?

Model Cena od PLN TCO/mies (15k km/rok) vs VW ID.3
MG4 Standard 51 kWh 109 900 1 849 zł -561 zł
BYD Seal Standard 139 900 2 050 zł -360 zł
Xpeng G6 RWD LR 164 900 2 547 zł +137 zł
VW ID.3 Pro (benchmark) 154 900 2 410 zł -
Polestar 2 SR 189 900 2 620 zł +210 zł

MG4 SR bije ID.3 Pro w TCO o 561 zł/mies przy podobnym zasięgu i lepszym wyposazeniu. To nie jest subtelna różnica - to 6 732 zł rocznie. Dla firmy z 10 autami to 67 320 zł oszczędności rocznie - i to wytłumacza, dlaczego MG jest top-3 elektrykiem firmowym w Polsce. Dane: silnik RealTCO v4.0 kalkulatora CzymPojade (gotówka, G12 wallbox, 15 000 km/rok).

Co przyszłość przyniesie?

Wejście Zeekr (Geely) i Deepal (Chery) do Europy w 2026-2027 otworzy kolejny rozdział. Zeekr 001 i 007 to samochody klasy premium (cena 200-250k PLN) z technologią baterii 800V i zasięgiem 600+ km. Deepal S07 to kompaktowy SUV elektryczny celujący bezpośrednio w VW ID.4 i Skodę Enyaq, ale 20-30% taniej.

Rynek europejski z dodatkowymi cłami UE próbuje spowolnić ten trend, ale producenci chińscy reagują budując fabryki w Europie (BYD Wegry, Chery Hiszpania, Great Wall Niemcy - w planach) lub rabatując ceny tak, żeby nawet z cłem pozostać konkurencyjnymi.

Wniosek dla kupujacego w Polsce

Chińskie marki nie są już "nieznanym ryzykiem" - MG, BYD, Leapmotor, Xpeng mają w Polsce serwis ASO, oficjalnych importerów i coraz więcej właścicieli. TCO jest zazwyczaj 10-25% nizsze niż europejskich odpowiedników. Jedyne realne ryzyko to wartość rezydualna za 3-5 lat - rynek uzywanych chińskich EV w Polsce dopiero się kształtuje i trudno przewidzieć RV. Sprawdź swojego Cherrka lub MG4 w kalkulatorze TCO - wpisz realistyczną wartość rezydualną 40-45% i porównaj z ID.3 czy Enyaqiem.

PM
Paweł Mamcarz
Twórca CzymPojade.pl, ekonomista TCO, kierowca BEV od 2022 r.

Liczby w artykule pochodzą z silnika TCO v4.0 opartego na danych TÜV/ADAC/URE, weryfikowanego na 412 testach i 644 modelach pojazdów. Masz uwagi merytoryczne?Napisz: kontakt@czympojade.pl

Źródła

KBA Kraftfahrt-Bundesamt - dane rejestracyjne Niemcy IV 2026Adam Borusewicz / LinkedIn - analiza rynku DE IV 2026czympojade.pl RealTCO v4.0 - porownanie TCO MG4 vs VW ID.3

Oblicz swoje konkretne koszty

Użyj naszego kalkulatora TCO - 400+ modeli, dane TUV/ADAC/URE.

Ranking BEV - TCO 2026

Komentarze (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Ladowanie komentarzy...