Przejdź do treściPrzejdź do treści
Wróć do bloga
9 min czytaniaPaweł Mamcarz

Mazda 6e: najtansze TCO w Niemczech, najwolniejsze ladowanie w klasie - 2026

Mazda 6e to paradoks: najtansze TCO w Niemczech, ale najwolniejsze ladowanie w swojej klasie. 100 kW DC to mniej niz polowa tego, co oferuje Xpeng G6 (280 kW) - a mimo to koszty calkowite za 5 lat wypadaja najkorzystniej sposrod wszystkich porownywanych modeli na rynku DE. Jak to mozliwe? Odpowiedz jest w strukturze kosztow, a nie w slupkach miernika ladowania.

Zrodla: RealTCO v4.0 (dane obliczeniowe), ADAC Ladesaeulentest 2025, ev-database.org. Scenariusz: 15 000 km/rok, 5 lat, zakup gotowka. PL: taryfa G12 + wallbox. DE: 0,29 EUR/kWh.

Specyfikacja - Mazda 6e vs konkurenci

Model Bateria DC max AC max 10-80% DC Cena DE Cena PL
Mazda 6e 68.8 kWh 68,8 kWh 100 kW 11 kW ~38 min 35 990 EUR 149 900 zl
Mazda 6e LR 80 kWh 80 kWh 100 kW 11 kW ~44 min 39 990 EUR 164 900 zl
Xpeng G6 RWD LR 87,5 kWh 280 kW 11 kW ~21 min 39 900 EUR 164 900 zl
Tesla Model Y SR ~60 kWh 250 kW (SC) 11 kW ~25 min 44 990 EUR 166 240 zl
MG MG4 64 kWh 64 kWh 144 kW 11 kW ~28 min 25 900 EUR 95 000 zl

Krzywa ladowania DC (0-100% SoC)

Krzywa ladowania DC - Mazda 6e vs konkurenci 2026 Zrodlo: ADAC Ladesaeulentest 2025 / Bjorn Nyland / ev-database.org 0 75 150 225 300 Moc ladowania (kW) 0% 25% 50% 75% 100% Stan naladowania (SoC %) 80% (HPC limit) Mazda 6e 68.8 kWh (100 kW) - BOHATER ARTYKULU Xpeng G6 (280 kW) Tesla Model Y SR (250 kW SC) MG MG4 64 kWh (144 kW)

TCO - kto naprawde jest tanszy?

Krzywa ladowania mowi tylko o czasie postojow na trasie. TCO - calkowity koszt posiadania - to deprecjacja, energia, ubezpieczenie i serwis razem. I tu obraz sie calkowicie odwraca.

TCO na rynku DE (0,29 EUR/kWh, wallbox, 5 lat, 15 000 km/rok)

Model Cena TCO/mies Dep. 5 lat Wartosc reszt. Energia 5 lat Ubezp. 5 lat
Mazda 6e 68.8 kWh 35 990 EUR 563 EUR 🏆 19 701 EUR 16 289 EUR 3 738 EUR 8 698 EUR
Mazda 6e LR 80 kWh 39 990 EUR 585 EUR 21 891 EUR 18 099 EUR 3 619 EUR 9 398 EUR
Xpeng G6 RWD LR 39 900 EUR 577 EUR 22 196 EUR 17 704 EUR 3 978 EUR 9 383 EUR
Tesla Model Y SR 44 990 EUR 692 EUR 26 215 EUR 18 775 EUR 3 858 EUR 10 273 EUR
MG MG4 64 kWh 25 900 EUR 600 EUR 17 442 EUR 8 458 EUR 3 553 EUR 6 532 EUR

TCO na rynku PL (G12 + wallbox, 5 lat, 15 000 km/rok)

Model Cena TCO/mies Dep. 5 lat Wartosc reszt. Energia 5 lat Ubezp. 5 lat
Mazda 6e 68.8 kWh 149 900 zl 1 186 zl = REMIS 👑 82 057 zl 67 843 zl 2 624 zl 22 830 zl
Mazda 6e LR 80 kWh 164 900 zl 1 252 zl 90 268 zl 74 632 zl 2 528 zl 24 618 zl
Xpeng G6 RWD LR 164 900 zl 1 631 zl 118 728 zl 46 172 zl 2 818 zl 19 966 zl
Tesla Model Y SR 166 240 zl 1 186 zl = REMIS 👑 80 660 zl 85 580 zl 2 721 zl 29 021 zl
MG MG4 64 kWh 95 000 zl 1 131 zl 67 032 zl 27 968 zl 2 483 zl 11 206 zl

Paradoks Mazdy 6e: swietne TCO, wolne ladowanie

Dlaczego TCO wygrywa mimo 100 kW?

W kalkulacji TCO kluczowa jest cena zakupu i tempo deprecjacji. Mazda 6e 68.8 kWh kosztuje w Niemczech 35 990 EUR - o 4 000 EUR mniej niz Xpeng G6 (39 900 EUR) i o az 9 000 EUR mniej niz Tesla Model Y SR (44 990 EUR). Niz cena startowa = nizsze odsetki bazy do deprecjacji i nizsza skladka ubezpieczeniowa (kalkulowana od wartosci pojazdu). Po 5 latach roznicy w deprecjacji sumuja sie do kilku tysiecy euro - i to wlasnie decyduje o wyniku TCO. Wolniejsze ladowanie nie kosztuje ani jednego euro jezeli jedzie sie do 200 km dziennie i laduje sie noca w domu.

Gdzie 100 kW boli: autostrada Hamburg-Monachium

Trasa Hamburg-Monachium (ok. 775 km) to test dla kazdego elektryka. Przy realnym zasieg Mazdy 6e 68.8 kWh ok. 300-330 km na autostradzie wymagane sa 2-3 postoje na ladowanie. Przy 100 kW DC kazdy postoj ladowania 10-80% trwa ok. 38 minut. Dla Xpenga G6 to samo zajmuje 21 minut. Roznica 17 minut na postoj, 3 postoje - potencjalnie godzina wiecej w drodzeby. Polskim odpowiednikiem jest trasa Gdansk-Krakow (ok. 590 km) - te sam kalkulacja, troche krotszy dystans, ale tyle samo postojow przy Mazdzie. Jesli robisz takie trasy regularnie, 100 kW realnie boli.

Dla kogo Mazda 6e jest idealna

Statystyki mowia: ok. 80% uzytkownikow samochodow w Polsce i Niemczech pokonuje mniej niz 200 km dziennie. Dla nich czas ladowania na publicznych stacjach jest bez znaczenia - laduja noca w domu lub biurze, startuja z pelnym bakiem. Mazda 6e jest perfekcyjna dla penedlerow miejskich i podmiejskich: do pracy, po zakupy, weekendowy wyjazd do rodziny 80-100 km. Jesli nie jezdzisz regularnie tras autostradowych powyzej 300 km, 100 kW nie poczujesz. A zaoszczedzisz realnie kilkadziesiat zlotych miesiecznie w stosunku do Tesli.

Dla kogo G6, dla kogo Mazda?

Xpeng G6 - jesli liczy sie czas na trasie
  • Regularne trasy autostradowe >300 km jednorazowo
  • Podrozujesz sluzbowo, czas = pieniadz
  • Cenisz nowoczesnosc: screen 15", LIDAR, OTA
  • Akceptujesz wyzszy TCO o ok. 14 EUR/mies (DE)
  • Marka i wartosc rezydualna mniej istotna
Mazda 6e - jesli liczy sie calkowity koszt
  • Pendler miejski lub podmiejski, max 200 km/dzien
  • Ladowanie glownie w domu (wallbox) lub biurze
  • Cenisz japonskia jakosc wykonania i trwalosc
  • Budzetowe TCO waznie niz czas postoju na stacji
  • Chcesz samochod, nie gadget technologiczny

Ciekawostka: PL vs DE - inne wnioski TCO

Interesujace jest, ze wnioski TCO sa inne dla rynku polskiego i niemieckiego. W Niemczech Mazda 6e 68.8 kWh jest bezapelacyjnie najtansza (563 EUR vs 577 EUR G6). W Polsce wynik to remis: Mazda 6e 68.8 kWh = Tesla Model Y SR = 1 186 zl/mies, mimo ze Tesla jest o 16 340 zl drozszawa. Dlaczego? Tesla ma wyzsza wartosc rezydualna w PL (85 580 zl vs 67 843 zl dla Mazdy), co kompensuje wyzszy koszt zakupu. MG4 ma najnizsze TCO w PL (1 131 zl), ale jego wartosc rezydualna po 5 latach to zaledwie 27 968 zl - duze ryzyko przy odsprzedazy.

Podsumowanie - kluczowe wnioski

Mazda 6e 68.8 kWh ma najnizsze TCO w Niemczech (563 EUR/mies) i remisuje z Tesla Model Y SR w Polsce (1 186 zl/mies) - mimo ze laduje najwolniej w tej klasie (100 kW, 38 min 10-80%). Dowod, ze w kalkulacji kosztow posiadania cena zakupu i deprecjacja bija predkosc ladowania. Xpeng G6 RWD LR jest wyborem nr 1 dla podrozujacych czesto dalej - 280 kW DC to 21 min postojow, ale TCO wyzsze o ok. 14 EUR/mies (DE). MG MG4 64 kWh jest najtansze w Polsce (1 131 zl), ale jego niskie RV = ryzyko przy odsprzedazy za 5 lat. Policz swoj indywidualny scenariusz na CzymPojade - wyniki moga zaskoczyc.

FAQ

Dlaczego Mazda 6e ma tylko 100 kW DC?

Mazda 6e bazuje na platformie 400V, ktora ogranicza DC do 100 kW. To swiadoma decyzja inzynieryjna - Mazda zoptymalizowala samochod pod katem ladowania domowego (11 kW AC) i codziennego uzytkowania, a nie rekordow przy slupkach HPC. Konkurenci z 800V (np. Hyundai Ioniq 6) laduja szybciej, ale kosztuja wiecej.

Czy wariant LR 80 kWh jest wart doplaty 15 000 zl?

Wedlug kalkulacji RealTCO v4.0 - nie dla wiekszosci uzytkownikow. TCO wychodzi wyzsze (1 252 zl vs 1 186 zl/mies), czas ladowania dluzszy (44 min vs 38 min), a realna roznica zasieg na co dzien to ok. 60-80 km. Jezeli jezdzisz glownie po miescie i okolicach, 68.8 kWh w zupelnosci wystarczy.

Jak TCO Mazdy 6e wypada na tle spalinowej Mazdy 6?

Przy 15 000 km/rok w Polsce, Mazda 6e TCO ~1 186 zl/mies. Spalinowa Mazda 6 2.0 (podobny segment, ~95 000 zl uzywana) - oliczac paliwo ok. 8 l/100 km * 15 000 km * 6,5 zl/l = 780 zl/rok na paliwo plus ubezpieczenie i serwis - TCO okolo 1 100-1 300 zl/mies w zaleznosci od wariantu. Roznicy nie ma wielkiej przy domowym ladowaniu. Ale elektryk ma zerowe koszty serwisowe oleju i rozrzadu - to wychodzi po 3-4 latach.

PM
Paweł Mamcarz
Twórca CzymPojade.pl, ekonomista TCO, kierowca BEV od 2022 r.

Liczby w artykule pochodzą z silnika TCO v4.0 opartego na danych TÜV/ADAC/URE, weryfikowanego na 412 testach i 644 modelach pojazdów. Masz uwagi merytoryczne?Napisz: kontakt@czympojade.pl

Źródła

czympojade RealTCO v4.0 - Mazda 6e, G6, Model Y, MG4, 15 000 km/rok, 5 latADAC Charging Test 2025ev-database.org

Oblicz swoje konkretne koszty

Użyj naszego kalkulatora TCO - 400+ modeli, dane TUV/ADAC/URE.

Oblicz TCO swojego EV

Komentarze (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Ladowanie komentarzy...

Sprawdź TCO modelu z artykułu