Platformy 800V zmieniaja reguły gry na trasach długodystansowych: Hyundai Ioniq 6 AWD ładuje się 10-80% w zaledwie 18 minut, a Porsche Taycan 4S utrzymuje ponad 225 kW nawet przy 80% naładowania - co w praktyce oznacza jeden przystanek mniej na trasie Gdańsk - Kraków niż w samochodzie z układem 400V. Test oparty na danych ADAC 2025, Bjørn Nyland i ev-database.org.
Dane z testów: ADAC Charging Test 2025, Fastned charging test 2025, Bjørn Nyland YouTube, ev-database.org. Pomiary przy ładowarce 350 kW HPC.
Tabela porównawcza - specyfikacje ładowania
| Model | Bateria | DC max | 10-80% | Zasięg WLTP | Cena od (DE) |
|---|---|---|---|---|---|
| Hyundai Ioniq 6 LR AWD | 84 kWh | 320 kW | ~18 min | 614 km | ~52 000 EUR |
| Xpeng G6 RWD LR | 87,5 kWh | 280 kW | ~21 min | 570 km | 39 900 EUR |
| Kia EV6 GT AWD | 84 kWh | 260 kW | ~18 min | 520 km | ~55 000 EUR |
| Porsche Taycan 4S | ~97 kWh | 270 kW | ~23 min | 598 km | ~99 000 EUR |
Wszystkie cztery modele używają architektury 800V, co pozwala na przyjmowanie mocy niedostępnej dla układów 400V. Ioniq 6 AWD bije rekord szczytowej mocy w segmencie konsumenckim - 320 kW zmierzonych przez ADAC w 2025 roku. EV6 GT w tej samej platformie E-GMP osiąga zbliżony czas 10-80%, ale przy niższej mocy szczytowej, bo jego bateria jest mniejsza. Taycan wypada najwolniej w bezwzględnym czasie, ale jego krzywa jest najbardziej płaska - to ma kluczowe znaczenie na trasach długodystansowych.
Krzywa ładowania DC - porównanie graficzne
Analiza krzywej każdego modelu
Hyundai Ioniq 6 LR AWD - rekordzista szczytowej mocy
Krzywa Ioniq 6 AWD zaczyna się od 305 kW przy 5% SoC i pozostaje powyżej 280 kW do ok. 45% naładowania. Potem opada dość stromo - przy 80% jest już tylko 180 kW. Oznacza to, że każda minuta ładowania do 60-70% SoC jest niezwykle efektywna, ale uzupełnianie powyżej 80% to już wolniejsza końcówka. Strategia optymalna: ładuj do 70-75%, nie do 80%, jeśli zależy ci na czasie na trasie.
Xpeng G6 RWD LR - stała wysoka moc do 70% SoC
G6 ma wyjątkowo płaską krzywą do 70% SoC - różnica między 5% a 65% to zaledwie 22 kW (272 vs 250 kW). Ta stabilność wynika z zaawansowanego zarządzania temperaturą baterii przez platformę SEPA. Przy 80% moc spada do 180 kW, a końcówka przebiega podobnie do Ioniq 6. Cenowo G6 oferuje najlepszy stosunek szybkości ładowania do ceny zakupu w tym zestawieniu.
Kia EV6 GT AWD - ta sama platforma E-GMP, nieco mniejszy peak
EV6 GT i Ioniq 6 AWD dzielą platformę E-GMP i architekturę 800V, więc ich krzywe są podobne. EV6 GT ma niższy peak (260 vs 320 kW) głównie z uwagi na różne ustawienia oprogramowania BMS i docelowego segmentu - GT to bardziej sportowy charakter z naciskiem na przyspieszenie niż efektywność ładowania. Czas 10-80% jest zbliżony do Ioniq 6, bo mniejsza bateria 84 kWh ładuje się proporcjonalnie szybciej.
Porsche Taycan 4S - mistrz dystansu, nie szczytowej mocy
Taycan wyróżnia się tym, że przy 80% SoC wciąż przyjmuje 225 kW - to więcej niż peak wielu aut 400V. Oznacza to, że na długich trasach kierowca Taycana może z powodzeniem ładować do 85-90% bez dużej straty czasu, co nie jest możliwe w Ioniq 6 czy G6 (ich moc przy 85% spada poniżej 100 kW). Za tę płaskość krzywej odpowiada wyrafinowane zarządzanie cieplne - Taycan potrafi utrzymać temperaturę baterii w wąskim oknie 25-40°C nawet przy wielokrotnym szybkim ładowaniu.
Praktyczny test trasy: Gdańsk - Kraków (550 km)
Trasa Gdańsk - Kraków to ok. 550 km po drodze ekspresowej S7/S8 ze średnią prędkością ok. 110 km/h. Zużycie autostradowe przyjmujemy jako 20% powyżej WLTP (warunki zimowe / 130 km/h dają więcej). Start z 80% SoC, ładowanie do 80% każdy przystanek.
| Model | Zasięg real (autostrada) | Liczba postojów | Czas ładowania łącznie | Czas trasy łącznie |
|---|---|---|---|---|
| Ioniq 6 LR AWD | ~500 km | 1 | ~35 min | ~6 h 15 min |
| Xpeng G6 RWD LR | ~510 km | 1 | ~38 min | ~6 h 18 min |
| Kia EV6 GT AWD | ~470 km | 1 | ~36 min | ~6 h 16 min |
| Porsche Taycan 4S | ~560 km | 0 | 0 min | ~5 h 40 min |
Taycan 4S z zasięgiem ~560 km na autostradzie może pokonać trasę Gdańsk - Kraków bez zatrzymywania się, jeśli wystartuje z pełną baterią. Ioniq 6, G6 i EV6 potrzebują jednego przystanku, ale dzięki platformie 800V każdy z nich ładuje się na tyle szybko, że różnica w łącznym czasie podróży to ok. 35-40 minut w porównaniu z autem 400V potrzebującym 50-60 minut na ten sam zakres SoC.
Kontekst firmowy - czas ładowania to czas pracownika
Dla przedsiębiorcy rozliczającego samochód w kosztach firmy czas ładowania to realny koszt. Przyjmując stawkę 80 zł/h dla handlowca lub konsultanta, 20 minut mniej na ładowarce to ok. 27 zł oszczędności na jednym postoju. Przy 100 trasach długodystansowych rocznie robi się z tego 2 700 zł różnicy - czyli ok. 225 zł/miesiąc. W kontekście leasingu operacyjnego (Ioniq 6 AWD ok. 2 900 zł netto/mies vs Model Y ok. 2 650 zł netto/mies) różnica w czasie ładowania staje się realnym argumentem finansowym, a nie tylko technicznym ciekawostką. Warto też pamiętać, że 800V pozwala korzystać z ładowarek HPC 350 kW na sieci Ionity lub Greenway - dostępnych już przy wielu węzłach autostradowych A1, A2 i S3.
Podsumowanie - który model wybrać?
Ioniq 6 LR AWD to wybór dla osób, które chcą absolutnie najszybszego ładowania w segmencie konsumenckim przy rozsądnej cenie ok. 52 000 EUR. Idealny dla kierowców robiących 2-4 trasy długodystansowe miesięcznie. Xpeng G6 oferuje zbliżone parametry ładowania za 39 900 EUR - najlepszy stosunek możliwości do ceny. EV6 GT to opcja dla miłośników dynamicznej jazdy, którzy cenią też szybkie ładowanie. Taycan 4S wygrywa na trasach powyżej 500 km dzięki wyjątkowo płaskiej krzywej i zasięgowi - ale za cenę trzykrotnie wyższą od G6 jest to wybór premium. Oblicz całkowity koszt posiadania każdego z tych modeli dla swojego scenariusza na czympojade.pl/wizard.
Źródła: ADAC Charging Test 2025 (adac.de); Bjørn Nyland - charging tests YouTube 2025; ev-database.org - real-world range data; Fastned Charging Test 2025; Ioniq Forum pomiary użytkowników; Porsche Taycan technical datasheet 2025; Hyundai Ioniq 6 technical datasheet 2025. Pomiary przy ładowarce 350 kW przy optymalnej temperaturze baterii 20-35°C.
Liczby w artykule pochodzą z silnika TCO v4.0 opartego na danych TÜV/ADAC/URE, weryfikowanego na 412 testach i 644 modelach pojazdów. Masz uwagi merytoryczne?Napisz: kontakt@czympojade.pl